Désolé, cet article est seulement disponible en polonais. Pour le confort de l’utilisateur, le contenu est affiché ci-dessous dans une autre langue. Vous pouvez cliquer le lien pour changer de langue active.

Pojęcie „danej osobowej” często w praktyce jest mylnie interpretowane. Wydaje się nam, że dane osobowe dotyczą wszystkich kontrahentów, czy partnerów firmy, tymczasem chodzi jedynie o ochronę danych osób fizycznych.

Istotne jest to, że rozporządzenie nie dotyczy przetwarzania danych osób prawnych, takich jak dane o kontrahentach, czy partnerach przedsiębiorcy, którymi są spółki prawa handlowego.

W praktyce działania firmy z branży TSL dane osobowe mogą dotyczyć takich osób, jak:

  • osoby ubiegające się o pracę w firmie – przetwarzanie danych osobowych kandydatów do zatrudnienia w procesie rekrutacji;
  • osoby zatrudnione w firmie – na każdej podstawie, zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych, a także samozatrudnieni, z którymi firma podpisuje umowę o współpracy;
  • pracownicy naszych kontrahentów czy klientów –wszystkie osoby fizyczne, z którymi kontaktujemy się w trakcie współpracy: spedytorzy, osoby zlecające przewóz, pracownicy księgowości, itp.;
  • pracownicy naszych podwykonawców – np. kierowcy, których dane osobowe często wykorzystywane są w celu awizacji przesyłki;
  • podwykonawcy, kontrahenci, klienci – jeśli są nimi osoby fizyczne, a nie prawne.

Dane takich osób są danymi osobowymi podlegającymi ochronie. Jakie konkretnie dane stanowią dane osobowe? Są to lub mogą nimi być: imię i nazwisko, adres e-mail, PESEL, NIP, adres zamieszkania.

Daną osobową mogą być również inne informacje, jeśli tylko pozwalają one na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Na przykład, dane dotyczące numeru rejestracyjnego auta, jeśli możemy zidentyfikować właściciela albo pracownika firmy, który tym autem jeździ. Dane dotyczące adresu IP, jeśli jesteśmy w stanie zidentyfikować, jaka osoba fizyczna posługuje się komputerem o takim adresie.

Daną osobową jest również wizerunek, a zatem zdjęcie danej osoby. Jeśli zatem na stronie internetowej swojej firmy zamieszczamy zdjęcia pracowników i dane pozwalające na kontakt z nimi, to powinniśmy mieć na to wyraźną zgodę tych pracowników. Wizerunek danej osoby nie jest bowiem daną, która jest nam niezbędna do nawiązania i podtrzymania stosunku pracy z naszym pracownikiem.

Potrzebujesz więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych?

Skontaktuj się z nami

Pomoc prawną związaną z RODO świadczy:
Agata Majerska
Agata Majerska
Autorka literatury prawniczej, doświadczony specjalista z zakresu prawa gospodarczego.

Zobacz profil, aby się skontaktować