Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wydał 28 października bardzo ważny wyrok, który pozwoli firmom transportowych ze wszystkich krajów odzyskać niesłusznie naliczane opłaty drogowe w Niemczech (maut).

Zgodnie z wyrokiem TSUE w sprawie C-321/19 koszty związane z policją drogową nie mogą być uwzględnione przy obliczaniu opłat za przejazd z tytułu użytkowania transeuropejskiej sieci drogowej przez pojazdy ciężarowe.

Trybunał stwierdził, że dyrektywa 1999/62 nakłada na państwa członkowskie, które wprowadzają lub utrzymują opłaty za przejazd w obrębie transeuropejskiej sieci drogowej, precyzyjny i bezwarunkowy obowiązek ustalania wysokości tych opłat z uwzględnieniem wyłącznie kosztów infrastruktury, mianowicie kosztów budowy, eksploatacji, utrzymania i rozwoju danej sieci infrastruktury.

Poznaj szczegóły

Firmy transportowe, które płaciły opłaty drogowe w Niemczech w latach 2018-2020 mogą już dzisiaj domagać się odzyskania pieniędzy.

Jest z nami już 100 firm

które w 2013 roku powierzyły nam sprawę

Możesz jednak do nich dołączyć, aby uzyskać zwrotu Mautu za lata 2018-2020.

Od początku swojej działalności jesteśmy rozpoznawani jako eksperci w pomocy prawnej dla podmiotów związanych z branżą TSL. Zaufały nam największe firmy w Polsce, dla których zwrot oznacza możliwość nowych inwestycji, aby wyróżnić się na rynku.

To szansa na odzyskanie pieniędzy, które zostały niesłusznie zapłacone.

Kalendarium działań

Pierwsze wnioski o zwrot maut Kancelaria Prawna Iuridica składała w imieniu firm transportowych w 2013 roku. Wtedy grupa niespełna 100 firm podjęła decyzję, aby walczyć o zwrot niesłusznie naliczanych opłat. Największe firmy transportowe żądają zwrotu kilku milionów euro.

2013

Pojawiła się możliwość pełnego odzyskania podatku drogowego jaki przewoźnicy płacili do 2011 roku w Niemczech.

2014

Postępowanie wzorcowe BAG przez BGL prowadzone w pierwszej instancji.

2017

Postępowanie wzorcowe BAG przez BGL prowadzone w drugiej instancji.

2020

Pierwsza rozprawa przed Izbą TSUE oraz opinia rzecznika generalnego, a następnie finalny wyrok TSUE.

Najczęściej zadawane pytania

Czy za lata 2013 – 2017 możemy dochodzić zwrotu?

Teoretycznie tak, ale ze względu na okres przedawnienia, który w Niemczech wynosi 3 lata, Kancelaria Prawna Iuridica postanowiła skupić się wyłącznie na roszczeniach za lata 2017-2020. Wnioski za te lata zostaną wysłane do końca 2020 roku. Obecnie przyjmujemy zgłoszenia za lata 2018-2020.

Zamknęliśmy firmę, czy możemy dochodzić zwrotu?

Tak, pomimo zawieszenia lub zakończenia działalności nadal można żądać zwrotu części opłat drogowych.

Jak wygląda zgłoszenie o zwrot?

Koniecznym jest prawidłowe udokumentowanie uiszczenia opłat drogowych, niezbędne jest przedstawienie faktur lub innych dowodów potwierdzających zapłatę opłat drogowych. Wniosek musi spełniać wymogi formalne i być złożony w języki niemieckim, dlatego sugerujemy, aby korzystać z profesjonalnych pełnomocników, którzy zapewnią profesjonalną i odpowiedzialną usługę.

Ile Państwo pobierają prowizji?

Wynagrodzenie zależy od kwoty jakiej będziemy żądać w Państwa imieniu, prosimy o kontakt w tej kwestii.

Jakiego rzędu jest to kwota zwrotu?

Procentowy udział opłat, których Niemcy nie powinni byli pobierać różnił się w poszczególnych latach. Według naszych obliczeń realna kwota jaką przewoźnik może odzyskać wynosi ok. 7% zapłaconej opłaty drogowej (MAUT).

Jak długo czeka się na decyzję?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości potwierdza na 100% obowiązek zwrotu nienależycie pobranej opłaty, jednakże faktyczne zwroty to kwestia co najmniej kilku miesięcy.

Czy możliwy jest pozew zbiorowy czy muszą być pozwy indywidualne?

Nie przewidujemy pozwu zbiorowego w tej sprawie. Obowiązek zwrotu części opłat jest oczywisty w związku z czym nie ma potrzeby zbiorowego powództwa. Należy się jednak spodziewać, że Niemcy nie będą „pomagać” przy wypłacie pieniędzy, więc skorzystanie z profesjonalnego pełnomocnika na pewno pomoże skutecznie odzyskać pieniądze.

Dołącz do ponad 100 firm

Odzyskaj pieniądze

które Ci się należą

Jako przedsiębiorcy doskonale zdajemy sobie sprawę, że w biznesie liczy się każda złotówka. Jej dobra inwestycja pozwala nam na ciągły rozwój i wyróżnianie się wśród konkurencji. Mamy świadomość, że możliwość odzyskania części zapłaconego Mautu to dla wielu dużych i świadomych firm szansa na zwrot niesłusznie zapłaconych pieniędzy.

Setki firm z branży TSL zaufało nam w wielu międzynarodowych postępowaniach. Już w 2013 roku wykazaliśmy się świetną intuicją i poprowadziliśmy wiele firm przez ten precedensowy proces.

Wypełnij formularz

Na dzień 17.12.2020 zgłosiły się do nas firmy transportowe,
które łącznie zapłaciły ponad 716 milionów euro myta.

UWAGA! Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków w celu odzyskania Maut za lata 2017-2020.

Niestety z racji ogromnej ilości zgłoszeń oraz zbliżającym się terminem przedawnienia roszczeń za 2017 rok zmuszeni byliśmy zamknąć listę zgłoszeniową, aby móc obsłużyć blisko pół tysiąca podmiotów wysyłając wniosek jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Uprzejmie zapraszamy w styczniu 2021 roku, wtedy będziemy mogli przygotować dla Państwa wniosek za lata 2018-2020.

Międzynarodowe postępowania kancelarii

Warto nam zaufać. Posiadamy ogromne doświadczenie w reprezentacji firm z branży TSL przed polskimi oraz europejskimi organami.