W obliczu problemu prawnego, lepiej skontaktować się z nami jak najwcześniej. Często pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, a także uniknąć zbędnych kłopotów.

Kancelaria Prawna Iuridica jest jedną z najbardziej uznanych w Polsce kancelarii, świadczących kompleksową obsługę prawną dla firm związanych z branżą transportową. Od 2008 roku Kancelaria Prawna Iuridica zaangażowała się proces nowelizacji przepisów prawa dotyczących transportów ponagabarytowych, które finalnie zostały uchwalone przez Sejm i podpisane przez Prezydenta RP w 2011 roku.  Nie reklama, ale rekomendacje biznesowe utrzymują stały rozwój Kancelarii Prawnej Iuridica, ponad 90% naszych nowych klientów dociera do nas dzięki poleceniom od naszych wcześniejszych mocodawców.

Kompleksowa obsługa TSL

 • Doradzamy w zakresie wyboru optymalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej – tworzymy nowe podmioty oraz przekształcamy dotychczasowe
 • Pomagamy uzyskać wszystkie niezbędne licencje i zezwolenia konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej
 • Sporządzamy i opiniujemy umowy przewozowe i spedycyjne, dostarczamy gotowe wzory przygotowane w oparciu o olbrzymie doświadczenie prawników naszej kancelarii
 • Prowadzimy audyt nieruchomości przeznaczonych pod centra logistyczne
 • Oferujemy kompleksowy audyt przedsiębiorstwa pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami oraz minimalizacji wszelkich ryzyk

Postępowania sądowe i mediacje

 • Reprezentujemy Klientów w postępowaniach przedsądowych, negocjacjach, mediacji – na co dzień walczymy dla naszych Klientów w sądach. Wiemy, jak cenny jest czas naszych Klientów i jeżeli istnieje taka możliwość – staramy się załatwiać sprawny sporne bez angażowania się w długie i kosztowne postępowanie sądowe
 • Reprezentujemy przedsiębiorców w sporach sądowych na gruncie konwencji CMR i prawa przewozowego w zakresie uszkodzenia i kradzieży towaru, a także opóźnienia w dostawie. Prowadzimy procesy naszych Klientów również z zakresu prawa pracy

Odszkodowania transportowe

 • Doradzamy w zakresie wyboru odpowiednie ubezpieczenia OCP, OCS i Cargo – setki przeprowadzonych postępowań sądowych pozwala nam skutecznie doradzać w zakresie wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej
 • Reprezentujemy Klientów w postępowaniu likwidacyjnym przed ubezpieczycielami od momentu zaistnienia szkody
 • Reprezentujemy klientów w postępowaniach sądowych przeciwko ubezpieczycielom o wypłatę odszkodowań za uszkodzenia czy kradzież towaru

Masz ubezpieczenie lub kupiłeś polisę? Większość przewoźników/spedytorów, a także nadawców świadomych ryzyka związanego z ewentualnym uszkodzeniem towaru wymaga posiadania polisy ubezpieczeniowej OCP (względnie OCS dla spedytora). Niestety znaczna część posiadanych polis zawiera liczne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela od wypłaty odszkodowania, co powoduje liczne skargi i sprawy sądowe przeciwko ubezpieczycielom o wypłatę odszkodowania.

Windykacja roszczeń

 • Zajmujemy się windykacją roszczeń w transporcie zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym oraz egzekucyjnym
 • Przeprowadzamy postępowanie na podstawie Europejskiego Nakazu Zapłaty

Współpracujemy z wieloma kancelariami z innych krajów europejskich, zapewniamy kompleksową obsługę prawną także poza granicami RP.

Border Force – nielegalni imigranci, kary za przemyt

Nasza kancelaria zajmuje się kompleksową obsługą firm w związku z postępowaniem Border Force i Civil Penalty Unit w sprawie znalezienia w zestawach nielegalnych imigrantów. Sporządzamy zarówno listy wyjaśniające, sprzeciwy (odwołania), jak i apelacje w najpoważniejszych sprawach. W związku z trudną sytuacją w Calais i Dunkierce przygotowujemy dla przewoźników specjalną procedurę zabezpieczającą przed nielegalnymi imigrantami. Jest ona zbudowana w oparciu o najnowsze wskazówki i zalecenia Border Force. Jest to jest to dwujęzyczny dokument dla firmy oraz kierowców. Kancelaria przeprowadza Klientów przez proces akredytacji Border Force.

Prawnicy Kancelarii Iuridica są znanymi ekspertami w dziedzinie zabezpieczania firm przed nielegalną imigracją. Mogli się o tym przekonać uczestnicy Spotkań Transportowych organizowanych przez czasopismo TSL Biznes, gdzie Łukasz Chwalczuk wygłaszał prelekcję pt. “Nielegalny imigrant na pace – za co odpowiada przewoźnik i jak ustrzec się problemu”. Nasi prawnicy obecni byli również na konferencjach organizowanych przez czasopismo Transport Manager – np. podczas prelekcji Jakuba Mikusia pt.: “Europejska wędrówka nielegalnych imigrantów – coraz poważniejszy problem dla polskich firm transportowych operujących na zachodzie Europy”.

Ryczałty za noclegi

W związku z ostatnimi uchwałami Sądu Najwyższego wielu przewoźników zostaje pozwanych przez kierowców o zapłatę bardzo wysokich kwot tytułem niewypłaconych ryczałtów za noclegi.

Nasza kancelaria obsługuje podmioty z branży transportowej i doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji przewoźników, których reprezentujemy w procesach z kierowcami. Wbrew obiegowej opinii – nie każdemu kierowcy należy się ryczałt, a wiele firm ma szansę obronić się przed roszczeniami.

Łukasz Chwalczuk jako ekspert i Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu nienormatywnego kilkukrotnie brał udział w pracach Sejmowej Komisji Infrastruktury w zakresie ryczałtów za noclegi i za każdym razem wyrażał negatywną opinię na temat uchwał Sądu Najwyższego.

Jeżeli są Państwo przewoźnikami, którzy dostali wezwanie do zapłaty, pozew od kierowcy lub chcą Państwo skonsultować się w zakresie ryczałtów, trafili Państwo na specjalistów w swojej dziedzinie.

Odwołania od kar ITD

Nawet najlepiej przygotowane i prowadzone firmy transportowe narażone są na kary administracyjne nakładane przez odpowiednie organy państwowe (np. Inspekcję Transportu Drogowego, Izbę Celną, Policję, a nawet zarządców dróg). Kancelaria Prawna Iuridica reprezentuje swoich mocodawców w procesie odwoławczym, a także skargowym przed sądami administracyjnymi. W wielu przypadkach dochodzi do uchylenia kary lub znaczącego obniżenia kwoty nałożonej kary.

Skontaktuj się z nami

Najwyższą jakość pomocy prawnej związanej z prawem transportowym świadczą:
Łukasz Chwalczuk
Łukasz Chwalczuk
Wielokrotny prelegent na konferencjach TSL. Ekspert branżowy, prezes stowarzyszenia OSPTN.

Zobacz profil, aby się skontaktować

Bartosz Majerski
Bartosz Majerski
Wykładowca Politechniki Krakowskiej, autor licznych artykułów w prasie branżowej.

Zobacz profil, aby się skontaktować