Jak nie dać się okraść oszustom transportowym?

W ubiegły piątek, 27 września, w budynku Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Nie daj się okraść”. W trakcie spotkania, licznie zgromadzeni na sali przedstawiciele firm transportowych i spedycyjnych usłyszeli wiele cennych uwag, które mogą im pomóc zabezpieczyć się przed działaniem oszustów transportowych.
Konferencja „Nie daj się okraść” jest organizowana cyklicznie w ramach kampanii społecznej „Rzetelny Przewoźnik”. Inicjatorzy kampanii – operator Systemu Trans.eu oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego, oddział Dolny Śląsk – za cel obrali sobie ograniczenie skali kradzieży i wyłudzeń w transporcie drogowym.
Konferencje mają charakter edukacyjny i mają pomóc realizować założenia kampanii. Poprzez wskazywanie skali problemu, zagrożeń oraz sposobów na ich eliminację, organizatorzy liczą, że kradzieży i wyłudzeń będzie mniej.
Czwartkowe spotkanie rozpoczął prowadzący – Leszek Luda z OZPTD. Zaraz po nim wyniki raportu mierzącego skalę kradzieży w transporcie przedstawił Maciej Maćkowiak z Trans.eu. Następnie stały bywalec cyklu, Łukasz Chwalczuk z kancelarii prawnej Iuridica, skupił się w swoim wystąpieniu na konieczności dokładnej weryfikacji dokumentów podwykonawcy. Dużą ciekawość na sali dało się wyczuć również w trakcie prelekcji inspektorów policji i WITD. Z kolei bardzo dużo pytań wywołało wystąpienie przedstawicieli Trans.eu, którzy opowiedzieli i metodach weryfikacji firm na giełdach transportowych. W roli prelegenta wystąpił także prowadzący konferencję – Leszek Luda, który przedstawił problematyczną sytuację związaną z licencjami i zmianami w prawie transportowym.
Dwa ostatnie wystąpienia należały do Sebastiana Palucha, przedstawiciela firmy szkoleniowej CSK ze Szczecina, który omówił temat czasu pracy kierowcy oraz doktora Daniel Kaszubowskiego z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, który wskazał na problemy bezpieczeństwa w miejskim transporcie ładunków.
Tuż przed podziękowaniami i pożegnaniem odbyło się losowanie kilku nagród wśród uczestników konferencji. Szczęśliwcy mogli cieszyć się m.in. nawigacją samochodową, kamerką i aparatem fotograficznym.
jak-nie-dac-sie-okrasc-iuridica-chwalczuk
Prezentacja, która była wyświetlana w trakcie prelekcji dostępna jest tutaj.