Jakie korzyści dla branży transportowej daje wdrożenie e-CMR?

Cyfryzacja procesów logistycznych postępuje każdego roku. Użycie oprogramowania typu TMS, WMS lub pozycjonowania pojazdów nikogo już nie dziwi, a mimo powszechnej potrzeby usprawnienia sposobu udowodnienia wykonania przewozu Europa nadal zmaga się z wdrożeniem rozwiązań umożliwiających stosowanie elektronicznych (cyfrowych) listów przewozowych.

Branża spedycyjna od kilku lat stosuje najrozmaitsze zapisy w zleceniach transportowych, których celem jest wyegzekwowanie jak najszybszego dostarczenia dokumentów potwierdzających dostarczenie ładunku do odbiorcy. Problem jednak powstaje wtedy, gdy kierowca przebywa w trasie nawet 3 tygodnie, a wysyłka dokumentów operatorami powszechnymi jest często czasochłonna.

Stąd też powstaje pytanie, czy stosowanie różnego rodzaju kar za niedostarczenie listów przewozowych w określonym terminie jest zgodne z prawem?

Na to pytanie odpowiada Łukasz Chwalczuk z naszej kancelarii w kolejnej poradzie prawnej opublikowanej na stronie czasopisma „Logistyka”.

Zachęcamy do lektury pod adresem: https://www.logistyka.net.pl/niezbednik-logistyka/ekspert-radzi/item/91467-jakie-korzysci-dla-branzy-transportowej-daje-wdrozenie-e-cmr