uniknięcie kar Border Force

Border Force – Wygrane Sprawy part IV

Prawidłowe formalne zabezpieczenie firmy przed nielegalną imigracją sposobem na uniknięcie kar Border Force za przewóz nielegalnych imigrantów.

Prawidłowy system zabezpieczający przed nielegalną imigracją, nawet bez certyfikatu akredytacyjnego Border Force, może zapewniać skuteczną ochronę przed nałożeniem kar za przewóz nielegalnych imigrantów (uniknięcie kar Border Force). Taki prawidłowy system jest jednocześnie podstawą do złożenia wniosku o wydanie certyfikatu akredytacyjnego.

Końcem 2018 roku firma transportowo-spedycyjna spod Warszawy, zatrudniająca niespełna 400 osób, która w branży TSL ma ponad 25 lat doświadczenia, zgłosiła się do Kancelarii o pomoc w przygotowaniu dedykowanego systemu zabezpieczającego przed nielegalną imigracją podczas przewozów na teren Wielkiej Brytanii. Z uwagi na powtarzające się incydenty z nielegalnymi imigrantami i obciążenia firmy wysokimi karami, spółka podjęła decyzję o podjęciu działań zmierzających do formalnego zabezpieczenia przed nielegalną imigracją. We współpracy z radcą prawnym Izabelą Mrozek wprowadzono w spółce procedurę zabezpieczającą. Po wprowadzeniu profesjonalnego systemu, po kilku miesiącach prawidłowego funkcjonowania, podczas jednego z przewozów do Anglii na pojazd wtargnęło kilku imigrantów. Przy współpracy z kancelarią zostały w sprawie złożone wyjaśnienia, które skutkowały decyzją, na podstawie której Border Force odstąpiło od wymierzenia kary firmie oraz kierowcy.

Zdarzenie to potwierdza, iż firma, która posiada stosowne wewnętrzne procedury, odpowiednio przeszkala kierowców w tym zakresie oraz spełnia pozostałe wymogi i zalecenia służb celnych brytyjskich może uniknąć mandatu. Konieczne jest jednak zachowanie stosownej ostrożności i podjęcie odpowiednich kroków w kierunku zabezpieczenia firmy przed incydentem z imigrantami. Odpowiednie działania, nawet bez certyfikatu akredytacyjnego mogą uchronić firmy przed koniecznością zapłaty wysokich mandatów. Prawidłowo funkcjonująca procedura wewnętrzna umożliwia także ubieganie się o wydanie certyfikatu akredytacyjnego.

 

Wpis przygotowany przez radcę prawnego Izabelę Mrozek